نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی

آموزش تعویض فیلتر جاروبرقی (تمام مدلها) در سه مرحله

local_offerآموزش تعمیر جاروبرقی
chat0

تعویض فیلتر جاروبرقی سطلی و معمولی یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین اقدامات برای افزایش طول عمر دستگاه و بهبود مکش آن می باشد. این فیلترها از ورود گرد و غبار به داخل موتور نیز جلوگیری نموده و به همین دلیل با تعویض و تمیز کردن در زمان مناسب آنها می توان مانع از خرابی قطعات داخلی شد. اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که، فیلتر جاروبرقی سطلی با جاروبرقی های معمولی متفاوت بوده و نحوه عوض کردن آنها نیز فرق دارد. در این بخش از مطالب آموزش تعمیر جاروبرقی تکنوپشتیبان، گام به گام مراحل تعویض انواع فیلتر جاروبرقی سامسونگ، بوش، فیلیپس، پارس خزر و ال جی در مدل های جدید و قدیمی را ارائه خواهم داد.

انواع فیلتر جاروبرقی

ورود گرد و غبار زیاد در حین جارو زدن به مرور ممکن است وارد قطعات داخلی شده و در نهایت باعث سوختگی موتور و نیاز به تعمیر جاروبرقی شود. به منظور جلوگیری از رخ دادن این مشکل، در داخل جاروبرقی ها دو نوع فیلتر استفاده میشود که کاربردهای متفاوتی دارند. مهم ترین فیلتر که وظیفه آن جلوگیری از ورودی گرد و غبار به درون موتور است، پشت کیسه جاروبرقی قرار میگیرد. فیلتر مهم بعدی که تاثیر زیادی بر افزایش قدرت مکش جاروبرقی و جذب گرد و غبار و زباله ها با اندازه های کوچک دارد، در قسمت انتهایی دستگاه قرار دارد. فیلتر دوم از نوع فیلتر هپا بوده و از لایه های پارچه ای تشکیل شده است.

چرا تعویض فیلتر جاروبرقی اهمیت دارد؟

همان طور که اشاره شد، فیلتر جاروبرقی نقش مهمی در جذب گرد و غبار داخل دستگاه داشته و نوع دوم آن نیز باعث بهبود جمع آوری آلاینده های مختلف دارد. بر همین اساس می توان چند دلیل مهم زیر را برای اهمیت داشتن تعویض فیلتر جاروبرقی ارائه داد:

  • آلوده شدن سطح فیلتر اول پشت کیسه جاروبرقی باعث ورود گرد و غبار به داخل موتور میشود. ورود گرد و غبار زیاد در نهایت منجر به سوختگی موتور جاروبرقی می گردد.
  • آلوده شدن و گرفتگی منافذ فیلتر انتهایی جاروبرقی باعث کاهش مکش جاروبرقی شده و دستگاه نمی تواند تمام آلودگی های محیط را جمع آوری کند.
  • آلودگی و مسدود بودن سطح فیلتر یکی از اصلی ترین دلایل خاک دادن جاروبرقی می باشد و به همین دلیل باید تعویض شود.

فیلتر جاروبرقی سطلی کجاست؟

همان طور که اشاره شد، فیلتر جاروبرقی های معمولی پشت کیسه و دیگری در قسمت انتهایی دستگاه قرار دارد. جاروبرقی های سطلی ساختار متفاوتی دارند و نوع فیلتر و محل قرار گرفتن آنها نیز فرق دارد. فیلتر جاروبرقی سطلی که از نوع هپا می باشد، در بالای دستگاه و متصل به درب داخلی است. این فیلترها لایه های پارچه ای داشته و درون قاب فلزی محکم شده اند.

فیلتر جاروبرقی سطلی کجاست

چطور فیلتر جاروبرقی را تعویض کنیم؟

پس از آشنایی با انواع فیلتر جاروبرقی سطلی و معمولی قدیمی و نسل جدید، در ادامه مراحل تعویض آنها را ارائه می دهیم. در حالت کلی گام های تعویض فیلتر شامل سه مورد می باشند که عبارتند از:

  • ابتدا زیر جاروبرقی زیر انداز پهن کنید تا گرد و غبار روی فرش و زمین پراکنده نشود. سپس بدنه جاروبرقی را باز کنید.
  • فیلتر اول پشت کیسه جاروبرقی قرار دارد را جستجو کنید. سپس آن را به آرامی از محفظه خود خارج و فیلتر تمیز را با آن جایگزین کنید.
  • محفظه انتهایی جاروبرقی را باز و فیلتر را از آن خارج کنید. سپس فیلتر سالم و اصلی را درون محفظه قرار دهید.
  • بهتر است همزمان پر یا خالی بودن کیسه جاروبرقی را نیز بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

روش تعویض فیلتر جاروبرقی

چطور فیلتر دوار جاروبرقی را تعویض کنیم؟

در برخی از مدل های جدید جاروبرقی، فیلتر دوار کنار لوله تلسکوپی قرار گرفته است. در این مدل جاروبرقی محفظه پلاستیکی استوانه ای روی فیلتر را میپوشاند و باید به صورت مرتب تخلیه شود. این فیلتر پلاستیکی را می توانید براحتی از دسته جاروبرقی جدا نموده و شستشو دهید.

چطور فیلتر دوار جاروبرقی را تعویض کنیم

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی سطلی

فیلتر جاروبرقی سطلی از نوع هپا بوده و به درب داخلی متصل است. برای تعویض این فیلتر ابتدا دستگیره های بالای دستگاه را از جای خود خارج کنید تا درب از بدنه جدا شود. سپس فیلتر را از جای خود خارج و فیلتر جدید را با آن تعویض کنید. در نهایت درب داخلی را مجدد ببندید و دستگیره ها را محکم کنید.

بهترین زمان تعویض فیلتر جاروبرقی

مساله بسیار مهم بعدی که باید به آن توجه داشت، زمان مناسب برای تعویض فیلتر جاروبرقی می باشد. با توجه به نحوه استفاده و میزان گرد و غباری که روی آنها انباشته میشود، زمان تعویض و تمیز کردن فیلتر متفاوت است. به عنوان مثال، اگر محیط های پر از گرد و خاک را با جاروبرقی تمیز می کنید، فیلتر خیلی زود کثیف شده و سطح آن دچار گرفتگی میشود. اگر فیلتر قابل شستشو می باشد، بهتر است به جای تعویض ابتدا آن را از جای خود خارج و با آب کاملا تمیز شسته و پس از خشک شدن در جای قبلی قرار دهید. در صورتیکه فیلتر قابل شستشو نیست، با توجه به نوع فیلتر زمان تعویض متفاوت است. به عنوان مثال، بر اساس استانداردها فیلترهای هپا هر هزار ساعت مصرف یک مرتبه باید تعویض شوند.
توجه داشته باشید که قانون و زمان استاندارد و ثابت برای تعویض فیلتر جاروبرقی وجود ندارد. به عنوان مثال اگر مکش جاروبرقی کم شد یا گرد و غبار از آن بیرون می آمد، فیلتر را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی بوش

فیلتر جاروبرقی بوش از نوع هپا بوده و به همین دلیل می توان آنها را شستشو داد. در صورت گرفتگی سطح آن و نیاز به تعویض، مانند مراحل بالا ابتدا فیلتر را از پشت کیسه یا قسمت انتهایی جارو برقی باید خارج کنید. سپس فیلتر سالم و اصلی را به جای قبلی قرار داده و درب دستگاه را ببندید. در صورتیکه در این زمینه تخصص ندارید، می توانید با تیم تعمیر جاروبرقی بوش تماس بگیرید.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی سامسونگ

با توجهب ه اینکه جاروبرقی نسل جدید باشد یا قدیم نوع فیلترها و نحوه تعویض آنها با هم فرق دارد. در نسل های قدیمی جاروبرقی های سامسونگ، تنها یک فیلتر پشت کیسه جاروبرقی وجود دارد. قسمت جلویی بدنه جاروبرقی را باز و کیسه را از جای خود خارج کنید. سپس فیلتر قبلی را از محفظه خارج و آن را با فیلتر جدید جایگزین کنید. در نسل جدید یک فیلتر هپا نیز در انتهای بدنه جاروبرقی قرار دارد که باید از جای خود خارج و با فیلتر سالم تعویض شود. توجه داشته باشید که در صورت عدم تعویض زود هنگام فیلتر موتور دستگاه دچار خرابی شده و مشکل تنها توسط افراد متخصص در تعمیر جاروبرقی سامسونگ قابل حل خواهد بود.

نحوه تعویض فیلتر جاروبرقی پارس خزر

از موارد بسیار مهم در تعویض فیلنر جاروبرقی، استفاده از فیلترهای اصلی و با کیفیت می باشد. با توجه به اینکه پارس خزر تولید ایران می باشد، به همین دلیل به قطعات اصلی آن دسترسی آسانی وجود دارد. اغلب تیم های تعمیر جاروبرقی پارس خزر فیلتر اصلی را استفاده می کنند و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

تعویض فیلتر جاروبرقی ال جی، فیلیپس و سایر برندها

گروه تکنوپشتیبان از بزرگترین مراکز تعمیر لوازم خانگی در تهران می باشد که در شمال، جنوب و شرق و غرب دارای شعب فعال است. این مرکز برندهای مختلف ایرانی و داخلی را پوشش داده و با ارزان ترین قیمت می توانید از خدمات مختلف از جمله تعویض فیلتر جاروبرقی ال جی و فیلیپس و بوش و غیره استفاده کنید.

5/5 - (امتیاز 2)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید