برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی (کاملترین لیست)

local_offerآموزش تعمیر ماشین لباسشویی
chat0

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی بر اساس جنس لباس و نوع آلودگی ها و میزان کثیفی روی آنها متفاوت بوده و در برندهای مختلف کمی تفاوت در آنها وجود دارد. با شناخت این برنامه ها می توانید از قابلیت های دستگاه برای شستشوی هر یک از انواع لباس بهتر استفاده نموده و بدون شک کارایی ماشین لباسشویی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در این بخش از آموزش تعمیر ماشین لباسشویی برنامه های عمومی و مشترک شستشوی ماشین لباسشویی تمام برندها و برنامه های پیاده سازی شده در هر یک از برندهای ایرانی و خارجی از قبیل سامسونگ، اسنوا، ال جی، دوو، پاکشوما، زیرووات، بوش، بکو، ایندزیت، اسنوا و غیره را بررسی و معرفی خواهیم کرد.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی بر اساس جنس لباس

یکی از مهم ترین نکاتی که در شستشوی لباس ها باید به آن توجه داشت، جنس پارچه به کار رفته در آنها است. چون پارچه ها از نظر میزان مقاومت در برابر دما و حرارت و مواد شوینده متفاوت بوده و بر همین اساس مدت زمان شستشوی آنها و شرایط باید تنظیم شود. عدم توجه به این موضوع مهم حتی می تواند به دستگاه آسیب وارد کند و هزینه های تعمیر ماشین لباسشویی را متحمل میشوید. در بسیاری از ماشین های لباسشویی برنامه های مشخص برای هر یک از جنس های لباس در نظر گرفته شده است که برخی از آنها عبارتند از:

 • Cotton: برنامه و نحوه شستشوی لباس ها در ماشین های لباسشویی با توجه به جنس آنها قابل تنظیم می باشد. به عنوان مثال، برای شستشوی لباس های کتان و پنبه باید cotton را انتخاب کنید.
 • Cotton eco: به منظور شستشوی لباس های کتان و پنبه ای به صورت اقتصادی با مصرف انرژی کمتر دکمه cotton eco کاربرد دارد.
 • Wool: انتخاب wool برای شستشوی لباس های پشمی مناسب می باشد
 • Delecate: این برنامه شستشوی ماشین لباسشویی به معنای شستشوی پرده های تور و حریر می باشد
 • Duvet: به منظور شستشوی لباس های مخمل کاربرد دارد
 • Synthetic: شستشوی لباس های معمولی
 • Black care: برای شستشوی لباس های مشکی استفاده میشود
 • Blanket: جهت شستشوی لباس های بسیار ضخیم و پتو انتخاب میشود
 • Hand wash: شستشوی لباس های ظریف با حرکت آرام
 • Mix: برای شسشتوی لباس هایی با ویژگی های مختلف همزمان با هم مورد استفاده قرار میگیرد
 • Bio care: در صورت وجود لک روی لباس این برنامه انتخاب میشود
 • Dark wash: این برنامه برای شستشوی لباس های تیره استفاده میشود
 • Sport wear: برنامه شستشوی لباس های ورزشی
 • Bed cover: برنامه شستشوی روتختی و لباس و پارچه های بزرگ
 • Boiling care: در صورت آلوده بودن لباس به ویروس و میکروب های خاص و هرگونه لباس نتعلق به افراد بیمار از این برنامه استفاده میشود

البته لازم به ذکر است که تعداد کلمات و دکمه ها روی برندهای مختلف کمی متفاوت است.

پیشنهاد میکنیم لیست کامل معنی کلمات روی ماشین لباسشویی برندهای ایرانی و خارجی را از دست ندهید.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی بر اساس جنس

برنامه های عمومی ماشین لباسشویی

بدون در نظر گرفتن برند، برخی از برنامه های شستشو در اغلب ماشین های لباسشویی مشترک می باشد.

توجه: برنامه های شستشوی برندهای سامسونگ، اسنوا، ال جی، دوو، پاکشوما، زیرووات، بوش، بکو، ایندزیت، اسنوا با هم مشترک میباشد و شما میتوانید از این آموزش برای تمامی این برندها استفاده کنید.

 • برنامه شستشوی لباس تیره dark wash

یکی از بزرگترین مشکلات در شستشوی لباس های تیره، ایجاد لکه های سفید پس از خشک شدن لباس و همچنین رنگ پریدگی آنها می باشد. چون بسیاری از پارچه های تیره و مشکی در دمای زیاد آب رنگ خود را از دست می دهند. بر همین اساس برنامه شستشوی لباس تیره در ماشین لباسشویی به نام DARK wash پیاده سازی شده است. مهم ترین ویژگی این برنامه تنظیم دمای مناسب برای جلوگیری از رنگ پریدگی پارچه و همچنین افزایش مدت زمان آبکشی برای شستشوی مواد شوینده برای ایجاد نشدن لکه های سفید روی آن است.

 • برنامه شستشوی intensive ماشین لباسشویی

یکی از کاربردی ترین برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی، intensive می باشد. از این برنامه در شرایطی می توان استفاده کرد که روی لباس ها لک و کثیفی زیادی وجود داشته باشد. به منظور از بین رفتن لکه ها در مرحله اول لباس خیسانده شده تا لک ها تمیز شوند و سپس مرحله اصلی شستشو شروع میشود. در نهایت آبکشی و خشک کردن انجام میشود و پس از اتمام کار متوجه خواهید شد که بسیاری از لکه ها و کثیفی ها به طور کامل از بین رفته اند.

 • برنامه شستشوی لباس ورزشی sport wear

در شستشوی لباس های ورزشی در اغلب مواقع هدف از بین بردن بوی عرق می باشد، چون کثیفی دیگری روی آنها به چشم نمیخورد. با توجه به اینکه لباس های ورزشی از الیاف مصنوعی و جنس لاکرا و کشی تولید میشوند، به همین دلیل دمای زیاد آب می تواند به شدت به آنها آسیب بزند. برنامه شستشوی ماشین لباسشویی برای لباس های ورزشی sport waer می باشد که ابتدا با دمای پایین لباس را خیس می کند. با کاهش دما به لباس آسیب کمتری وارد شده و سپس شستشو در مدت زمان کوتاه انجام میشود تا بوی عرق از بین برود. توجه داشته باشید که این برنامه برای لباس های خیلی کثیف و دارای لک گزینه ایده آلی نیست.

 • برنامه شستشوی پتو و ملحفه duvet ماشین لباسشویی

از دیگر برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی می توان به duvet اشاره کرد که برای شستشوی پتو و ملحفه و لباس های مخملی و ضخیم کاربرد دارد. مهم ترین ویژگی در تنظیمات این برنامه شستشو، زیاد بودن مدت زمان آبکشی و مصرف بالای آب در آن است. در ابتدای شستشو برای خیس شدن پتو و محلفه ها آب بیشتری وارد دیگ شده و چرخش نیز متناسب با جنس و وزن آنها انجام میشود. در نهایت برای مدت بیشتر آبکشی صورت میگیرد تا مواد شوینده به طور کامل از روی الیاف تمیز شود.

 • برنامه شستشوی sensitive یا آلرژیک ماشین لباسشویی

اگر بدن شما نسبت به مواد شوینده آلرژی دارد و حساسیت نشان می دهد، برنامه شستشوی ماشین لباسشویی را باید بر همین اساس انتخاب کنید. در بسیاری از ماشین های لباسشویی برنامه sensitive پیاده سازی شده است تا تمام عوامل حساسیت زا در حین شستشو از بین بروند. ثابت نگه داشتن دما و طولانی تر شدن زمان شستشو و آبکشی از مهم ترین ویژگی های این برنامه می باشد. با توجه به اینکه زمان آبکشی این برنامه طولانی می باشد، به همین دلیل تمام مواد شوینده از تار و پود لباس از بین رفته و با خیال آسوده می توانید از لباس استفاده کنید.

 • برنامه شستشوی لباس های ظریف delicates

اگر قصد شستشوی لباس های ابریشمی و ظریف و بسیار حساس را با ماشین لباسشویی دارید، در انتخاب برنامه دقت کنید تا به آن آسیب وارد نشود. برنامه delicates ماشین لباسشویی که در بسیاری از برندها وجود دارد، مخصوص شستشوی لباس های نازک و ظریف و حساس به مواد شوینده و دما می باشد. این برنامه دمای آب را کاهش داده و لباس ها با سرعت کمتری در دیگ چرخش پیدا می کنند.

 • برنامه شستشوی سریع quick super

اگر برای شستشوی لباس ها عجله زیادی دارید، می توانید برنامه quick super را انتخاب کنید. این برنامه با سرعت بیشتری چرخش را انجام داده و در مدت زمان حدود 15 دقیقه و در برخی از برندها 30 دقیقه ای شستشو و آبکشی و خشک کردن را به اتمام میرساند. این برنامه برای لباس هایی کاربرد دارد که کثیفی کمتری داشته و خبری از لکه های چربی و موارد مشابه روی آنها نباشد.

 • برنامه شستشوی تی شرت و بلوز blouses/shirt

در اغلب مواقع تی شرت و بلوزهایی که در طول روز استفاده میشوند کثیفی زیادی نداشته و فقط بوی عرق با شستشو باید از بین برود. برای شستشوی این قبیل لباس ها می توانید برنامه blouses/shirt ماشین لباسشویی را انتخاب کنید. این برنامه به دلیل تنظیم دما بر اساس جنس لباس ها چروک بسیار کمی روی آنها ایجاد می کند و از گشاد شدن لباس نیز جلوگیری خواهد کرد.

 • برنامه شستشوی night wash در لباسشویی

صدای ماشین لباسشویی در زمان استراحت می تواند آزاردهنده باشد و بهترین راهکار در این شرایط، انتخاب برنامه شستشوی درست است. برنامه night wash از جمله برنامه های کاربردی می باشد که با کم کردن صدای لباسشویی می تواند شرایط را برای خواب و استراحت فراهم کند.

 • برنامه شستشوی پرده curtains در لباسشویی

پرده ها در اغلب مواقع از جنس حریر و تور می باشند و گرد و خاک زیادی به مرور روی آنها تجمع پیدا می کند. با توجه به اینکه روی پرده ها لکه های روغن و چربی به ندرت وجود دارد، در نتیجه در دمای پایین نیز می توان براحتی آنها را تمیز کرد. برنامه curtains در ماشین لباسشویی علاوه بر شستشوی سریع پرده ها دمای آب و سرعت آبکشی را به گونه ای تنظیم می کند که حد امکان چروک نشوند.

 • برنامه pre wash در ماشین لباسشویی

از دیگر برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی می توان به pre wash یا پیش شستشو اشاره کرد. همان طور که از نام این برنامه مشخص است، قبل از شروع برنامه اصلی پیش شستشو برای از بین بردن لکه ها اجرا میشود. این برنامه برای لباس هایی کاربرد دارد که کثیفی و لک زیادی داشته باشند.

 • برنامه شستشوی eco در ماشین لباسشویی

به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و آب می توان از برنامه eco در لباسشویی استفاده کرد. با فعال کردن این برنامه لباس ها برای مدت طولانی تری شستشو داده میشوند تا مصرف آب و برق کاهش پیدا کند. این برنامه عکس برنامه quick wash است.

 • برنامه time delay در لباسشویی

همان طور که از نام این برنامه مشخص است، برای ایجاد تاخیر در زمان فعال شدن روند شستشو کاربرد دارد. با استفاده از این برنامه می توان مشخص کرد که روند شستشو بعد از چند ساعت دیگر آغاز شود. این بازه می توان یک تا 24 ساعت دیگر باشد.

 • برنامه durm clean ماشین لباسشویی

برنامه durm clean ماشین لباسشویی برای لباس ها کاربرد ندارد، بلکه برای تمیز کردن دیگ و مخزن استفاده میشود. استفاده زیاد از ماشین لباسشویی برای مدت طولانی باعث میشود تا به مرور جرم زیادی در بخش های مختلف دستگاه ایجاد شود و بوی نامطبوعی خواهد داشت. با برنامه durm clean می توان با جرم گیر دیگ را به طور کامل شستشو داد و جرم گیری نیز همزمان انجام شود.

 • برنامه rinse در لباسشویی

اگر به هر دلیل قصد دارید مدت زمان آبکشی لباس ها را بیشتر کنید، برنامه rinse در لباسشویی گزینه مناسبی خواهد بود. با انتخاب این برنامه تعداد دفعات آبکشی لباس ها افزایش پیدا می کند و البته در مصرف انرژی و آب نیز اثرگذار خواهد بود.

 • برنامه شستشوی empty ماشین لباسشویی

اگر قبل از اتمام برنامه شستشو قصد داشته باشید درب ماشین لباسشویی را باز کنید، تنها راهکار تخلیه آب آن است. با انتخاب برنامه empty می توان آب درون دیگ را قبل از اتمام شستشو تخلیه کرد و سپس درب دستگاه را باز و مجدد درب را ببندید تا شستشو ادامه پیدا کند.

 • برنامه spin/gentle spin در ماشین لباسشویی

در حالت نرمال لباس ها پس از مرحله خشک کردن کمی رطوبت دارند و با قرار گرفتن در هوای آزاد باید به طور کامل خشک شوند. اما اگر ترجیح می دهید تمام نم و رطوبت لباس در ماشین لباسشویی گرفته شود، می توانید از برنامه spin استفاده کنید. توجه داشته باشید که این برنامه مصرف برق را افزایش داده و چین و چروک بیشتری ممکن است روی لباس ها ایجاد شود.

 • برنامه easy care

برنامه easy care در ماشین لباسشویی از گزینه های کاربردی برای اتوکشی آسان لباس های نخی و ظریف می باشد. با انتخاب این برنامه نه تنها دمای آب کاهش پیدا می کند، بلکه سرعت چرخش و خشک کردن نیز تغییر پیدا می کند تا چروک کمتر شده و اتوکشی آسان شود.

 • برنامه شستشوی mix در ماشین لباسشویی

یکی دیگر از کاربردی ترین برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی، برنامه mix می باشد. این برنامه برای شستشوی همزمان لباس ها در جنس و رنگ بندی های مختلف کاربرد دارد و به آنها آسیب وارد نمی کند. البته پیشنهاد می کنیم لباس های ابریشمی و حساس را با این برنامه شستشو ندهید.

سایر برنامه های عمومی ماشین لباسشویی عبارتند از:

 • Quick 30: زمان شستشو در این برنامه 30 دقیقه و به صورت سریع می باشد
 • Soak: در صورت کثیف بودن بیش از حد لباس ها با این برنامه مدت زمان خیساندن لباس بیشتر خواهد شد
 • Alergy care: برنامه شستشوی ضد آلرژی
 • Silent wash: برای شستشو به حالت بدون صدا در زمان استراحت افراد منزل این برنامه کاربرد دارد
 • Intensive 60: شستشوی متمرکز لباس های کثیف در مدت زمان 60 دقیقه از این برنامه استفاده میشود
 • Wash+dry: اجرای شستشو و خشک کن ماشین لباسشویی
 • Steam weare: به منظور شستشو با بخار کاربرد دارد
 • No spin: شستشو بدون خشک کن
 • Only dry: خشک کن بدون شستشو
 • Eco dry: شستشوی لباس ها به صورت اقتصادی با مصرف انرژی کمتر
 • Low temp: برنامه شستشوی لباس ها بدون نیاز به اتو
 • Start/pause: شروع و توقف برنامه شستشو

برنامه شستشوی لباسشویی

برنامه شستشوی ماشین لباسشویی دوو

علاوه بر برنامه های فوق، در میان برنامه های ماشین لباسشویی دوو گزینه های زیر نیز به چشم میخورند:

 • برنامه hygiene: این لباس ها برای ضدعفونی لباس ها کاربرد داشته و بیشتر در شستشوی لباس زیر استفاده میشود.
 • برنامه baby care: برای شستشوی لباس کودکان که در اغلب مواقع لک و کثیفی زیادی دارند مورد استفاده قرار میگیرد.
 • برنامه gentie care: با فعال کردن این برنامه خشک کردن در دور کمتر و آهسته تر انجام میشود تا اتوکشی آسان شود.

در صورت عملکرد نادرست هر یک از این برنامه ها می توانید با تیم تعمیر ماشین لباسشویی دوو تکنوپشتیبان تماس بگیرید.

برنامه شستشوی ماشین لباسشویی سامسونگ

در ماشین های لباسشویی سامسونگ نیز برخی از برنامه های جانبی پیاده سازی شده اند که عبارتند از:

 • برنامه Air Wash- Deodorization & Sanitization: برای ضد عفونی کردن و رفع بوی بد لباس های حساس از قبیل انواع لباس زیر استفاده میشوند.
 • برنامه daily wash: برای شستشوی لباس های روزانه که کثیفی کمتری داشته و بیشتر بوی عرق دارند استفاده میشود.

برای رفع مشکلات برنامه های شستشو کافیست با تعمیرکاران و تیم تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ تکنوپشتیبان در هر یک از شعب شمال، جنوب و شرق و غرب تهران تماس بگیرید.

برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی

علاوه بر برنامه های عمومی ذکر شده در طول متن، در ماشین لباسشویی های ال جی ممکن است با برنامه های زیر نیز مواجه شوید:

 • برنامه bedding: این برنامه برای شستشوی پتو و ملحفه و کالاهای خواب کاربرد دارد و مدت زمان آبکشی و شستشو در آنها بیشتر از سایر برنامه ها تنظیم میشود.
 • برنامه download cycle: در شرایطی این برنامه استفاده میشود که هیچ یک از برنامه های ال جی را دانلود نکرده باشید. با فعال شدن این برنامه، برنامه پیش فرض اجرا میشود.

اگر هر یک از این برنامه ها و برنامه های عمومی و مرتبط با جنس لباس به درستی عمل نمی کند، بهترین کار تماس با تیم تعمیر ماشین لباسشویی ال جی خواهد بود.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی زیرووات

 • برنامه speedy: این برنامه مشابه به quick wash می باشد که در زمان کوتاه شستشو را انجام می دهد. به دلیل مصرف زیاد برق و آب بهتر است از این برنامه در شرایط اضطراری استفاده کنید.
 • برنامه نرمال: این برنامه برای شستشوی لباس های روزانه با کثیفی کم استفاده میشود.

سایر برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی زیرووات در بخش عمومی و ابتدای متن ذکر شده و با سایر برندها مشترک است. برای تعمیر ماشین لباسشویی زیرووات می توانید با تکنوپشتیبان تماس بگیرید.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی بکو

 • برنامه شستشوی hand wash: این برنامه شرایط شستشو را شبیه به شستن لباس با دست تنظیم می کند. به طوریکه با مقدار کمتر آب و دمای پایین لباس های ابریشمی و حساس و ظریف را شستشو می دهد.
 • برنامه شستشوی super short: برای شستشوی بسیار سریع در 14 دقیقه می توانید از این برنامه استفاده کنید. برنامه فوق سریع دمای 30 درجه سانتی گراد را برای شستشو تعیین نموده و برای لباس های دارای لک زیاد کاربرد ندارد.
 • برنامه anti allergy: این برنامه شبیه به برنامه sensitive در سایر برندها می باشد و با آبکشی بیشتر اثر مواد شوینده آلرژی زا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی بوش

 • برنامه شستشوی additional programs: در روی پنل ماشین لباسشویی بوش برنامه additional programs لیست برنامه های اضافی و بیشتر را شامل میشود. با باز کردن این برنامه می توانید سایر برنام ها از قبیل spin، drain و dark wash را مشاهده کنید.
 • برنامه automatic: مهم ترین ویژگی این برنامه، تنظیم خودکار شروع برنامه بر روی 70 دقیقه می باشد. پس از شروع برنامه شستشو با توجه به جنس لباس و نوع آلودگی و مقدار لک های موجود در آن دمای آب تنظیم میشود.
 • برنامه outdoor: این برنامه شستشوی ماشین لباسشویی بوش برای شستن لباس های ورزشی و لباس هایی که بیشتر در بیرون و محل کار استفاده می کنید کاربرد دارد.
 • برنامه lingerie: این برنامه برای شستشوی لباس زیر زنانه در دمای 30 درجه بدون آسیب وارد شدن به بافت لباس کاربرد دارد.

در صورت عمل نکردن هر یک از این برنامه ها می توانید با تیم تعمیر ماشین لباسشویی بوش تکنوپشتیبان تماس بگیرید.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی اسنوا

برنامه های لباسشویی اسنوا همگی در سایر برندها مشترک بوده و در بخش برنامه های عمومی به آن اشاره شده است. از جمله برنامه های آن می توان به eco، delicate، hand wash، mix، baby care، wool، silk اشاره کرد. اگر هر یک از برنامه های دستگاه با اختلال مواجه شد، برای رفع مشکل می توانید با تیم تعمیر ماشین لباسشویی اسنوا تکنوپشتیبان تماس بگیرید.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی جی پلاس

علاوه بر برنامه های مشترک تمام برندهای لباسشویی، موارد زیر در لیست برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی جی پلاس به چشم میخورد:

 • برنامه stain: این برنامه برای از بین بردن لک های قوی در لباس هایی با جنس های ضخیم و مقاوم کاربرد دارد. توجه داشته باشید که پارچه های نازک که رنگ خود را زود از دست می دهند با این برنامه شستشو به شدت آسیب میبینند.
 • برنامه hygiene mate: این برنامه لباس ها را علاوه بر شستشو کامل ضد عفونی نموده و باکتری و قارچ آنها را از بین میبرد.
 • برنامه tube clean: برای شستشوی داخل دیگ و قطعات داخلی آن می توانید این برنامه را فعال کنید. این برنامه بهتر است با مواد جرم گیر اجرا شود تا ضد عفونی و رسوب گیری و جرم زدایی آن به طور کامل انجام شود.

تکنوپشتیبان یکی از معتبرترین تیم ها در زمینه تعمیر لوازم خانگی در تهران می باشد و با اعزام تعمیرکار سیار، تمام برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی از قبیل سامسونگ، اسنوا، ال جی، دوو، پاکشوما، زیرووات، بوش، بکو، ایندزیت، اسنوا و غیره را تنظیم می کند. علاوه براین مشکلات موجود در هر برنامه را رفع نموده و در نهایت گارانتی نیز ارائه می دهد.

5/5 - (امتیاز 1)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید