تشخیص سوختگی موتور جاروبرقی

تشخیص سوختگی موتور جاروبرقی (علایم و نشانه ها)

local_offerآموزش تعمیر جاروبرقی
chat0

تشخیص سوختگی موتور جاروبرقی با توجه به علایم و نشانه های متعددی انجام میشود و در نهایت به شما کمک می کند تا بتواند در زمان مناسب نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. استفاده اشتباه از جاروبرقی و همچنین خرابی سایر قطعات داخلی آن از مهم ترین فاکتورهایی هستند که به مرور به موتور آسیب های جدی وارد می کنند. در این بخش از مطالب آموزش تعمیر جاروبرقی تکنوپشتیبان به چند نشانه سوختن جاروبرقی و موتور آن اشاره خواهیم داشت. علاوه براین، چند راهکار برای جلوگیری از سوختن موتور جاروبرقی ارائه می دهیم.

علایم سوختگی موتور جاروبرقی

علایم سوختگی موتور جاروبرقی

از مهم ترین نشانه ها و علایم سوختگی موتور جاروبرقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روشن نشدن جاروبرقی

اصلی ترین نشانه سوختن جاروبرقی، روشن نشدن آن می باشد. ممکن است بعد از اتصال کابل به پریز و فشردن دکمه on، جاروبرقی روشن نشود و بدون شک در این شرایط نگران خواهید شد. اگر از وصل بودن برق ساختمان و سالم بودن کابل مطمئن هستید، به احتمال زیاد موتور سوخته است. البته بررسی این موضوع نیاز به تخصص در زمینه تعمیر جاروبرقی دارد. چون قطع شدن اتصالات داخلی و خرابی دکمه و غیره نیز می توانند در روشن نشدن جاروبرقی نقش داشته باشند.

داغ شدن بدنه جاروبرقی به علت سوختن موتور

در حالت عادی پس از استفاده طولانی مدت از جاروبرقی ممکن است بدنه دستگاه گرم شود که در اغلب مواقع طبیعی است. اما اگر پس از روشن شدن جاروبرقی و استفاده کوتاه مدت از آن احساس کردید که بدنه دستگاه به شدت داغ است، این موضوع می تواند نشانه سوختگی موتور جاروبرقی باشد. در صورت مواجه شدن با این شرایط، بهتر است جاروبرقی را خاموش کنید و کابل را از برق جدا نموده و نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

انتشار بوی سوختگی از موتور جاروبرقی

از دیگر علائم سوختگی موتور جاروبرقی می توان به انتشار بوی بد و زننده شبیه به سوختن پلاستیک اشاره کرد. دقت داشته باشید که این بو با بوی همیشگی که از جاروبرقی پس از استفاده طولانی مدت بروز می کند متفاوت است. در صورت سوختن موتور جاروبرقی بوی بسیار شدیدی از آن بیرون می آید و غیر طبیعی است.

انتشار بوی سوختگی از موتور جاروبرقی

جاروبرقی خاک می دهد

دلایل خاک دادن جاروبرقی بسیار زیاد هستند و قبلا در مورد آن به طور کامل توضیح داده ایم. یکی از دلایل رخ دادن این شرایط، سوختگی موتور جاروبرقی می باشد. در این شرایط بررسی کنید که آیا کیسه جاروبرقی خالی و سالم است و فیلترها دچار گرفتگی نشده اند؟ سایر دلایل گرد و خاک دادن دستگاه را نیز بررسی نمایید و در نهایت اگر تمام قطعات سالم بود، چیزی جز سوختن موتور نمی تواند باعث بوجود آمدن این شرایط شود.

خاموش شدن ناگهانی دستگاه؛ نشانه سوختگی موتور جاروبرقی

اگر در حین استفاده از جاروبرقی به طور ناگهانی دستگاه خاموش میشود، نشان دهنده نیم سوز شدن موتور است. ابتدا بررسی کنید که آیا برق ساختمان وصل است و کابل نیز سالم می باشد؟ اگر شرایط عادی بود، تنها دلیل خاموش شدن های ناگهانی دستگاه چیزی جز سوختن موتور جاروبرقی نیست. بهتر است در این شرایط کابل برق را از پریز جدا کنید و سپس با تیم تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید. در بسیاری از مواقع خرابی های موتور در این وضعیت و مراحل ابتدایی با هزینه کم قابل تعمیر هستند و از سوختن کامل آن جلوگیری می کند.

ایجاد صدای زیاد از جاروبرقی

جاروبرقی همیشه در حین استفاده دارای صدا می باشد، اما شرایط زمانی غیر عادی میشود که صدا بیش از حد استاندارد شود. خروج صدای بسیار زیاد از جاروبرقی یکی دیگر از نشانه های سوختگی موتور آن می باشد و دستگاه نیاز به تعمیر دارد.

ایجاد صدای زیاد نشانه سوحتگی موتور جاروبرقی

کم شدن مکش جاروبرقی به دلیل سوختن موتور

همان طور که در مطالب قبل اشاره شد، دلایل کم شدن مکش جاروبرقی بسیار زیاد هستند و از مهم ترین آنها، خرابی موتور است. اگر مکش دستگاه در حین استفاده به شدت کاهش پیدا کرد این می تواند یکی از علایم سوختگی موتور جاروبرقی باشد. ابتدا بررسی کنید که آیا کیسه خالی و سالم است؟ لوله خرطومی دچار گرفتگی نشده و برس پارویی بدرستی تنظیم شده است؟ در نهایت اگر تمام قطعات سالم بودند، بررسی و تعمیر موتور جاروبرقی لازم است توسط افراد متخصص انجام شود.

راه های جلوگیری از سوختن موتور جاروبرقی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و به دلیل اهمیت زیاد موتور جاروبرقی می توانید با در نظر گرفتن موارد زیر از سوختگی آن جلوگیری کنید:

  • پر بودن کیسه جاروبرقی فشار زیادی به موتور و قطعات داخلی دستگاه وارد نموده و گرد و غبار نیز وارد آن میشود. آسان ترین راه برای جلوگیری از سوختن موتور جاروبرقی، تعویض به موقع کیسه آن است.
  • نوسانات جریان برق در ساعات اوج مصرف به قطعات داخلی جاروبرقی آسیب های جدی وارد می کند. برای جلوگیری از خراب شدن موتور جاروبرقی بهتر است در ساعات اوج مصرف برق دستگاه را روشن نکنید. علاوه براین، بهتر است از محافظ برق حتما استفاده شود.
  • از ورود نم و رطوبت به درون جاروبرقی جلوگیری کنید.
  • ورود زباله های بزرگ و گرد و خاک زیاد به درون جاروبرقی فشار زیادی به موتور وارد می کند. برای افزایش طول عمر جاروبرقی و پیشگری از سوختن موتور آن، بهتر است تکه های بزرگ زباله ها را با جاروبرقی تمیز نکنید.
  • تعویض فیلتر جاروبرقی قبل از گرفتگی کامل سطح آن مانع از فشار وارد شدن به موتور میشود.

آیا موتور جاروبرقی تعمیر میشود؟

موتور جاروبرقی دارای قطعات متعددی بوده و با سیم پیجی به هم متصل شده و در ارتباط هستند. در صورت خرابی هر یک از این قطعات از قبیل بلبرینگ ممکن است اصطلاحا موتور جاروبرقی بسوزد. افراد متخصص و حرفه ای با توجه به شناختی که از قطعات داخلی موتور جاروبرقی برندهای مختلف دارند می توانند آن را تعمیر کنند. البته توجه داشته باشید که در برخی از مواقع تنها راهکار تعویض قطعات داخلی یا خرید موتور سالم است. به همین دلیل باید نشانه ها و علایم سوختگی موتور جاروبرقی جدی گرفته شود و بلافاصله و بدون از دست دادن زمان نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

تعمیر سوختگی موتور جاروبرقی

در صورت وجود هر یک از علایم و نشانه های سوختگی موتور جاروبرقی که در طول متن به آن اشاره شد، کافیست با یکی از شعب شمال، جنوب و شرق و غرب تهران تکنوپشتیبان تماس بگیرید. تعمیرکاران باتجربه این تیم در کمترین زمان به محل اعزام شده و به صورت تضمینی تعمیرات را انجام می دهند. لازم به ذکر است که تکنوپشتیبان از قطعات اصلی استفاده نموده و برندهای داخلی و خارجی را پوشش می دهد.

5/5 - (امتیاز 1)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید