تمیز کردن مایکروفر و سولاردام

تمیز کردن مایکروفر و سولاردام با چند روش ساده و آسان خانگی

local_offerآموزش تعمیر مایکروفر
chat0

تمیز کردن مایکروفر و سولاردام و از بین بردن چربی های روی شیشه و سقف و داخل دستگاه از مهم ترین کارها برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در آن می باشد. با چربی زدایی پس از چند مرتبه استفاده از مایکروفر می توان از زرد شدن شیشه و تجمع لایه های روغنی در بخش های داخلی دستگاه جلوگیری کرد و بدون شک مشکلاتی از قبیل دود کردن مایکروفر کمتر رخ می دهند. در این بخش از مطالب آموزش تعمیر مایکروفر تکنوپشتیبان با ما همراه باشید تا با روش های از بین بردن چربی داخل مایکروویو و سولاردام و تمیز کردن آن با سرکه، جوش شیرین و لیمو و غیره و نحوه تمیز کردن سقف سولاردام  و از بین بردن زردی شیشه مایکروفر آشنا شوید.

از بین بردن چربی داخل مایکروفر

حرارت تولید شده در مایکروفر به مرور باعث میشود ذرات روغن و چربی روی سقف و سینی و سایر بخش ها انباشته شوند. این لایه های چربی در زمان گرم شدن غذا ممکن است دود کنند و بوی سوختگی از مایکروفر به مشام برسد و روی کیفیت غذاها نیز تاثیر منفی خواهد داشت. به همین دلیل لازم است بر حسب شرایط فضای داخل مایکروویو و سولاردام و کثیفی و چربی های آن به صورت مرتب نسبت به تمیز کردن آنها اقدام کنید. دقت داشته باشید که با تمیز کردن و چربی زدایی همیشگی می توانید تا حد زیادی هزینه های تعمیر مایکروفر را کاهش دهید. چون جرقه و دود تولید شده از آنها به قطعات داخلی دستگاه آسیب وارد می کنند.
برای تمیز کردن سولاردام و مایکروویو چند روش ساده وجود دارد که در منزل و بدون نیاز به ابزار می توانید از آنها استفاده کنید که عبارتند از:

از بین بردن چربی داخل مایکروفر

تمیز کردن مایکروفر با سرکه

یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای از بین بردن چربی مایکروفر، استفاده از محلول آب و سرکه سفید می باشد. سرکه قدرت بسیار بالایی در چربی زدایی دارد و برای از بین بردن بوی سوختگی مایکروفر نیز استفاده میشود. برای استفاده از این محلول کافیست آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید و در ظرف مناسب مایکروفر قرار دهید. سپس حدود 10 دقیقه مایکروفر را روشن کنید تا محلول تا حد امکان بخار شود و روی بدنه داخلی مایکروویو و سولاردام بنشیند. پس از خاموش شدن مایکروفر درب آن را باز نکنید و اجازه بدهید تا به مرور داخل دستگاه سرد شود. در آخرین مرحله با دستمال نرم تمام بخش های داخل مایکروفر را تمیز کنید تا چربی ها همگی از بین بروند.
بهتر است پس از تمیز کردن مایکروفر درب آنرا برای چند دقیقه باز بگذارید تا نم و رطوبت خشک شود و بوی آن نیز کاهش پیدا کند.

تمیز کردن مایکروفر با جوش شیرین

از دیگر روش های بسیار کاربردی برای تمیز کردن مایکروفر و سولاردام، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین قدرت بسیار زیادی در جذب بود دارد و برای چربی زدایی نیز استفاده میشود. 3 قاشق جوش شیرین را در یک لیوان آب مخلوط کنید و به مدت 5 دقیقه در مایکروفر روشن آن را قرار دهید. پس از خاموش شدن مایکروفر درب را باز نکنید تا به مرور بخار روی بدنه بنشیند و سرد شود. سپس درب دستگاه را باز و با دستمال تمیز بخش ها را تمیز کنید.
از جوش شیرین می توانید برای خوشبو شدن داخل میکروفر نیز استفاده کنید. اگر بعد از چربی زدایی با سرکه و سایر مواد شوینده احساس کردید که مایکروفر بوی بدی دارد، از شب تا صبح یک ظرف جوش شیرین را درون مایکروفر خاموش قرار دهید و درب آن را ببندید. این کار باعث میشود بوی مواد شوینده جذب جوش شیرین شود.

تمیز کردن سینی مایکروفر با لیمو ترش

خاصیت اسیدی لیمو ترش باعث میشود در چربی زدایی و تمیز کردن سینی مایکروفر اثر فوق العاده ای داشته باشد. مانند دو روش بالا، کافیست یک عدد لیمو ترش را نصف کنید و درون ظرف آب قرار دهید. سپس این ظرف را درون مایکروویو یا سولاردام گذاشته و حداقل 5 دقیقه دستگاه را روشن کنید. سپس لیمو ترش و ظرف آن را از مایکروفر خارج کنید و با دستمال فضای داخل دستگاه را تمیز کنید. بسیاری از لکه های چربی و تکه های باقی مانده از مواد غذایی با بخار لیمو ترش براحتی از سطح جدا میشوند. دقت داشته باشید که تمام نم و رطوبت روی سینی و سایر بخش های مایکروفر باید خشک شود و بهتر است تا چند دقیقه درب آن باز گذاشته شود.
علاوه بر لیمو ترش، می توانید این کار را با آبلیمو نیز انجام دهید. نصف پیمانه آبلیمو را با یک پیمانه آب مخلوط کنید و به مدت 5 دقیقه در مایکروفر روشن قرار دهید. پس از خاموش شدن مایکروفر و سرد شدن آن با دستمل می توانید چربی ها و لکه های زرد و کثیفی روی سینی و سقف مایکروفر و سولاردام را تمیز کنید.

تمیز کردن سینی مایکروفر با لیمو ترش

از بین بردن چربی مایکروویو با مایع ظرفشویی

بسیاری از لکه های روغن و چربی مایکروفر را می توانید با چند قطره مایع ظرفشویی از بین ببرید. چند قطره مایع ظرفشویی را درون ظرف آب بریزید و اجازه بدهید حدود یک دقیقه در مایکروفر روشن قرار بگیرد. بخار این محلول روی ذرات چربی نشسته و باعث میشود تا از روی سطح جدا شوند. پس از خاموش شدن مایکروفر باید با دستمال تمام سطح داخلی و سینی و شیشه مایکروفر را تمیز کنید تا اثرات مایع ظرفشویی و چربی ها از بین بروند. اگر بوی مایع ظرفشویی پس از تمیز کردن مایکروویو هنوز احساس میشود، مقدار کمی جوش شیرین را چند ساعت درون دستگاه قرار دهید.

چربی زدایی مایکروفر با شیشه پاک کن

شیشه پاک کن ها از دیگر محلول های بسیار موثر در از بین بردن چربی و لکه های مواد غذایی درون سولاردام و مایکروفر می باشند. برخلاف سایر روش های بالا، استفاده از این محلول تنها در شرایط خاموش بودن مایکروویو امکان پذیر است. مقدار کمی از محلول شیشه پاک کن را روی بخش های مورد نظر از مایکروویو از قبیل شیشه و سینی و سقف و غیره اسپری و با دستمال آن را تمیز کنید. اگر بعد از تمیز کردن با شیشه پاک کن بوی بدی در مایکروفر وجود داشت، می توانید از قهوه یا جوش شیرین استفاده کنید.

چطور چربی سقف سولاردام را تمیز کنیم؟

ذرات چربی پس از گرم شدن مواد غذایی تا حد زیادی روی سقف سولاردام انباشته میشوند و به همین دلیل این بخش بیشترین کثیفی را دارد. با استفاده از محلول آب و سرکه سفید، آب و جوش شیرین و همچنین مایع ظرفشویی می توانید سقف سولاردام را کاملا تمیز کنید. دقت داشته باشید که در زمان تمیز کردن سقف و سایر بخش های داخلی سولاردام حتما دستگاه از برق کشیده شده باشد.

چطور چربی سقف سولاردام را تمیز کنیم

نحوه تمیز کردن زردی شیشه مایکروفر

از دیگر مشکلات بسیار رایج در استفاده از مایکروفر، زرد شدن شیشه آن می باشد. حرارت زیاد و ذرات چربی و روغن و مواد غذایی رنگ این شیشه ها را تغییر می دهند و در صورت تمیز نکردن به موقع، به سختی می توان این مشکل را رفع کرد. بهترین راهکار برای تمیز کردن زردی شیشه مایکروفر، استفاده از محلول های شیشه پاک کن قوی می باشد. مقدار کمی از این محلول را روی شیشه اسپری و سپس با دستمال تمیز کنید.
با توجه به اینکه محلول های شیشه پاک کن حاوی مواد شیمیایی می باشند، به همین دلیل باید کاملا از روی شیشه تمیز شوند. باقی ماندن این محلول ها روی شیشه باعث میشود داخل مایکروفر و سولاردام بوی بسیار بدی بگیرد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم پس از اینکه کاملا شیشه تمیز شد، با جوش شیرین و همچنین محلول آب و قهوه تا حد امکان بوی بد آن را از بین ببرید.

نحوه تمیز کردن زردی شیشه مایکروفر

چطور رنگ پریدگی مایکروفر را بعد از تمیز کردن برطرف کنیم؟

استفاده از مواد شوینده قوی و دستمال های زبر ممکن است روی بدنه مایکروفر رنگ پریدگی ایجاد کنند. علاوه بر اینکه زیبایی ظاهری مایکروفر پس از این رنگ پریدگی ها تغییر پیدا نموده و نامناسب میشود، لامپ اشعه نیز آسیب میبیند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم هرگونه رنگ پریدگی های جزئی را بلافاصله با لاک ناخن بپوشانید و مانع از پیشرفت آن شوید. بخش هایی بدنه مایکروفر که رنگ آن پریده باشد، جرقه میزند و به همین دلیل خطرناک است.
با توجه به اینکه در حین تمیز کردن مایکروفر و سولاردام ممکن است به کاغذ میکا درون آن یا سایر بخش ها و قطعات پشت و داخل آسیب وارد شود، لذا پیشنهاد می کنیم در تمام مراحل و روش ها استانداردها را رعایت کنید. به عنوان مثال، از خیس شدن پنل و دکمه ها و نفوذ آب به درون آنها جلوگیری کنید و به هیچ عنوان بدنه مایکروفر را باز نکنید.

5/5 - (امتیاز 1)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید