علت سر و صدای مایکروفر و سولاردام

11 علت سر و صدای مایکروفر و سولاردام + (راه حل)

local_offerآموزش تعمیر مایکروفر
chat0

سر و صدای مایکروفر و سولاردام ممکن است برخی از اوقات از حالت طبیعی خارج شده و آزردهنده و البته نگران کننده باشد. چون صداهای غیر طبیعی که از مایکروویو به گوش میرسد، نشان دهنده وجود خرابی در قطعات اصلی بوده و باید تعمیر آن جدی گرفته شود. برخی از دلایلی که باعث میشود مایکروفر صدا بدهد را می توان به آسانی رفع و تعدادی نیاز به تعمیرات تخصصی دارد. در این بخش از مطالب آموزش تعمیر مایکروفر تکنوپشتیبان به اصلی ترین علت سر و صدای مایکروفر ال جی، سامسونگ، دلونگی، شهاب، بیم، بوتان، بوش، کنوود، پارس و دوو و سایر برندهای ایرانی و خارجی اشاره خواهیم داشت و ره حل هایی برای رفع هر یک ارائه می دهیم.

علت سر و صدای مایکروفر چیست؟

با توجه به اینکه برای پخت غذا و گرم کردن مواد غذیی درون مایکرفر لازم است سینی در آن بچرخد و چند فن و قطعه جانبی نیز در آن فعالیت داشته باشند، به همین دلیل منشا سر و صدای زیاد درون آن براحتی قابل تشخیص نیست. علاوه بر شناسایی منشا و دلیل اصلی که باعث میشود مایکروفر صدا بدهد، رفع و تعمیر آن نیز اهمیت دارد. چون خازن های درون دستگاه دارای ولتاژ هستند و قبل از تعمیر مایکروفر حتما باید دشارژ شوند، در غیر ین صورت خطر برق گرفتگی وجود دارد. در حالت کلی چند دلیل اصلی می توان برای سر و صدای زیاد مایکروفر ارائه داد که برخی از آنها عبارتند از:

1- اشکال در کوپل مایکروفر

سینی مایکروفر روی قطعه ای دایره ای و چرخان قرار میگیرد و به موتور متصل بوده و از این طریق میچرخد. در بسیاری از مواقع کوپل که قطعه ای پلاستیکی می باشد، ممکن است دچار ترک و شکستگی شود. خرابی های این قطعه باعث میشود حین چرخش سینی صدایی از داخل دستگاه به گوش برسد. برای رفع این مشکل کافیست کوپل را با قطعه اصلی و فابریک و استاندارد تعویض کنید تا بدرستی بر روی شفت موتور محکم شود و صدای غیر طبیعی درون مایکروویو ایجاد نشود.

2- سر و صدای مایکروفر به دلیل خرابی مگنترون

ساختار داخلی مایکروفر به گونه ای طراحی شده است که گرمای مورد نیاز برای پخت غذا به کمک امواج لامپ خلاء تامین میشود. امواج تولید شده در حالت عادی بدون صدا هستند، اما گاهی اوقات چیزی شبیه به صدای وزوز در دستگاه به گوش میرسد. صدای وزوز درون مایکروفر همان امواج تولید شده توسط مگنترون هستند که طول موجشان زیاد بوده و به همین دلیل سر و صدای زیادی دارند. در این شرایط باید مگنترون بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

3- صدای زیاد مایکروفر به علت خرابی فن مگنترون

به منظور افزایش طول عمر مگنترون، در فاصله کمی از آن فن های مخصوص تعبیه شده است. این فن ها مگنترون را خنک می کنند و از آسیب وارد شدن به آن جلوگیری خواهند کرد. گذشت زمان و استفاده مداوم از دستگاه در نهایت می تواند منجر به خرابی این فن شود. لازم به ذکر است، اگر این فن دچار خرابی شود، می توان به عنوان علت سر و صدای زیاد مایکروفر در نظر گرفت و باید تعمیر یا تعویض شود.

4- خرابی ریل زیر صفحه؛ رایج ترین علت سر و صدای مایکروفر

برای چرخش سینی مایکروفر به درستی و با سرعت ایده آل، ریل درون دستگاه در نظر گرفته شده که زیر صفحه نصب میشود. در صورت وجود اشکال و ترک و شکستگی در ریل زیر صفحه، در زمان چرخش سینی مایکروفر صدا می دهد و باید بررسی و تعمیرات لازم برای آن انجام شوند.

علت صدای زیاد مایکروویو

5- خرابی دیود مایکروفر

یکی از مهم ترین قطعات موجود بر روی برد مایکروفر، دیودها می باشد که در تولید گرما نقش مهمی ایفا می کنند. در صورت خراب شدن دیود صدایی شبیه به وزوز و نویز از داخل مایکروفر به گوش میرسد. با توجه به اینکه این قطعه در فاصله کمی با خازن قرار گرفته است، لذ بدون دشارژ کردن خازن نباید نسبت به تعمیر یا بررسی و عیب یابی آن اقدام کرد.

6- خرابی غلتک زیر سینی مایکروویو

از دیگر مواردی که می توان به عنوان منشا صدای زیاد مایکروفر در نظر گرفت، خرابی غلتک های زیر سینی می باشد. زیر سینی چند غلتک پلاستیکی تعبیه شده که به چرخش یکنواخت آن کمک می کند. با توجه به اینکه ین غلتک ها پلاستیکی می باشند، به همین دلیل با گذشت زمان یا سنگین بودن بیش از اندازه ظروف روی سینی امکان دارد روی آنها ترک ایجاد شود یا بشکنند. لذا گر سر و صدای مایکروفر غیر طبیعی و بیش از اندازه بلند است، غلتک های پلاستیکی زیر سینی را بررسی و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

7- صدای مایکروفر به علت خرابی موتور چرخاننده

یکی از اصلی ترین و رایج ترین دلایل سر و صدای مایکروفر و سولاردام، خرابی در موتور چرخاننده است. خرابی های متعدد از قبیل وجود اشکال در سیم پیچی موتور و سایر قطعات درون موتور همگی می توانند باعث شوند تا صدای غیر معمول از مایکروفر به گوش برسد. بررسی وضعیت موتور و تعمیر آن نیاز به تخصص دارد و بهترین کار استفاده از تخصص تعمیرکاران خواهد بود.

8- سر و صدای به علت خرابی فن خنک کننده مایکروفر

فن های موجود در مایکروفر مانند سایر قطعات الکتریکی ممکن است به مرور دچار خرابی شوند. علاوه براین، پره های فن نیز ممکن است کمی انحنا پیدا کنند و در حین چرخش به اطراف برخورد نموده و صدای زیادی ایجاد شود. با تعمیر به موقع فن نه تنها می توانید مانع از سر و صدای مایکروفر شوید، بلکه به طور عمر دستگاه و جلوگیری از گرم شدن محفظه داخلی آن نیز کمک کنید.

9- صدای زیاد مایکروویو به علت کثیفی دستگاه

یکی از مهم ترین کارهایی که برای افزایش طول عمر مایکروفر و بالا بردن کارایی آن باید انجام شود، تمیز کردن آن به صورت مرتب است. عدم توجه به این موضوع مهم باعث میشود حجم بالایی از مواد غذایی و غیره در کف دستگاه و زیر صفحه انباشته شود. چرخش صفحه باعث برخورد با تکه های باقی مانده از مواد غذایی درون دستگاه شده و به همین دلیل صدا می دهد. براحتی و تنها با یک دستمال می توان کثیفی های میکروفر را تمیز کرد و صدای زیاد آن را کم کرد.

صدای زیاد مایکروویو به علت کثیفی کف دستگاه

10- صدای مایکروفر به دلیل خرابی فن گریل

خرابی در فن گریل نیز از دیگر دلایل سر و صدی مایکروفر و سولاردام است. مانند سایر فن های موجود در مایکروفر پرده های این قطعه نیز ممکن است شکسته باشد و در حین چرخش صدا بدهد. علاوه براین، اتصال در سیم پیچی این قطعات باعث میشود صدای جرقه از داخل مایکروفر به گوش برسد که با تعمیر یا تعویض فن می توان مشکل را حل کرد.

11- سر و صدای مایکروفر به علت خرابی ترانس ولتاژ

علاوه بر موارد فوق، وجود اشکال در ترانس ولتاژ بالای مایکروفر نیز می تواند علت دیگری برای صدای زیاد دستگاه باشد. در صورت خرابی این قطعات صدای جرقه از داخل مایکروفر به گوش میرسد و بلافاصله باید دستگاه را از برق جدا کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان بدون دشارژ کردن خازن ها نباید نسبت به تعمیر قطعات داخلی از جمله ترانس های ولتاژ بالا اقدام کرد.

رفع علت سر و صدای مایکروفر و سولاردام در منزل

همان طور که اشاره شد، تعمیر و عیب یابی مایکروفر بدون دشارژ کردن خازن می تواند خطر برق گرفتگی را به همراه داشته باشد. لذا پیشنهاد می کنیم بدون تخصص و دانش و وسایل ایمنی تعمیرات را انجام ندهید. تعمیرکاران تکنوپشتیبان در شمال، جنوب و شرق و غرب تهران آماده اعزام برای هرگونه تعمیر لوازم خانگی در منزل و محل می باشند. کافیست درخواست تعمیر را به صورت تلفنی یا آنلاین روی سایت ثبت نمایید تا در کمترین زمان تعمیرات مورد نیاز در منزل انجام شده و سر و صدای مایکروفر از بین برود.

5/5 - (امتیاز 1)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید