علت سوختن غذا در مایکروفر

5 علت سوختن غذا در مایکروفر و نحوه رفع بوی سوختگی مایکروفر

local_offerآموزش تعمیر مایکروفر
chat0

سوختن غذا در مایکروفر علاوه بر اینکه می تواند مواد غذایی را هدر دهد، بوی بسیار بدی نیز در داخل دستگاه ایجاد می کند. به همین دلیل ابتدا باید ریشه و علت اصلی رخ دادن این مشکل شناسایی شود و سپس با روش های مناسب بوی سوختگی مایکروفر را برطرف کرد. در این بخش از مطالب آموزش تعمیر مایکروفر تکنوپشتیبان به مهم ترین دلایل و علت سوختن غذا در مایکروفر و نحوه برطرف کردن بوی بد سوختگی از مایکروویو اشاره خواهیم داشت. علاوه براین، در این مطلب با مواد غذایی ممنوع در مایکروفر نیز آشنا خواهید شد.

علت سوختن غذا در مایکروفر

شاید برای شما هم این سوال بوجود آمده باشد که چرا غذا در مایکروفر میسوزد؟ مایکروفر یکی از وسایل کاربردی در آشپزخانه می باشد که با امواج مغناطیسی شرایط را برای پخت غذا در مدت زمان بسیار کوتاه فراهم می کند. قطعات متعددی درون این دستگاه وجود دارند که خرابی هر یک در نهایت باعث اختلال در عملکرد برنامه پخت غذا می گردد و با تعمیر مایکروفر می توان آن را رفع کرد. سوختن غذا در مایکروویو یکی از مشکلات رایجی می باشد که علاوه بر خرابی قطعات داخلی دستگاه، به دلایل دیگری نیز ممکن است رخ دهد. از مهم ترین مواردی که باعث سوختن گوشت و سایر مواد غذایی در مایکروفر میشود عبارتند از:

چرا غذا در مایکروفر میسوزد

1- تنظیمات اشتباه زمان؛ اصلی ترین علت سوختن غذا در مایکروفر

در حالت کلی مایکروفر برای تامین گرما و حرارت مورد نیاز به منظور پخت مواد غذایی به آب و رطوبت نیاز دارد. چون رطوبت و آب درون مواد غذایی امواج مغناطیسی را جذب و از این طریق شرایط برای پخت آنها فراهم می گردد. با توجه به نوع مواد غذایی و همچنین میزان آب موجود در آنها زمان پخت متفاوت است و این مساله در سایر روش های طبخ غذا نیز وجود دارد. به همین دلیل زمان پخت گوشت قرمز در مایکروفر بسیار بیشتر از سیب زمینی است. حال شرایطی را تصور کنید که زمان پخت غذا را اشتباه تنظیم کرده باشید! بدون شک با طولانی شدن بیش از اندازه زمان پخت، غذا در مایکروفر میسوزد.
دقت داشته باشید که در دفترچه راهنمای مایکروفر برندهای مختلف زمان مورد نیاز برای پخت هر یک از مواد غذایی مشخص شده است و بهتر است به آن عمل کنید.

2- انتخاب برنامه پخت اشتباه در مایکروفر

برندهای مختلف قابلیت های متفاوتی را در مایکروفرها پیاده سازی کرده اند و بسیاری از آنها متناسب با نوع غذا برنامه هایی را طراحی نموده اند. به عنوان مثال، برنامه پخت گوشت مرغ، برنامه پخت سبزیجات و غیره. در هر برنامه زمان پخت و دما و غیره تنظیم میشود. یکی دیگر از دلایل و علت سوختن غذا در مایکروفر، انتخاب برنامه اشتباه می باشد و با تغییر آن براحتی می توانید این مشکل را برطرف کنید. علاوه بر دفترچه راهنما، با جستجوی ساده در اینترنت نیز می توانید برنامه مناسب برای هر یک از مواد غذایی در مایکروفر را مطالعه کنید تا غذا نسوزد.

3- سوختن غذا در مایکروفر در ظروف نامناسب

نوع ظرفی که برای گرم کردن مواد غذایی در مایکروفر انتخاب می کنید اهمیت زیادی دارد چون روی سلامتی انسان و حتی طول عمر دستگاه اثر دارد. استفاده از ظروف فلزی یکی از مهم ترین دلایل سوختن غذا در مایکروویو می باشد که جرقه های زیادی را نیز ایجاد می کند. علاوه براین، اگر روی ظرف چینی بخش هایی از آن لب پر شده و بدون لعاب باشد نیز می تواند باعث جرقه شود. دقت داشته باشید که جرقه زدن ظروف فلزی نه تنها باعث سوختن غذا در مایکروفر میشود، بلکه به قطعات داخلی دستگاه نیز آسیب های جدی وارد می کند.

4- سوختن غذای بدون رطوبت در مایکروفر

همان طور که اشاره شد، برای گرم شدن و پخت غذا در مایکروفر باید آب و رطوبت در آن وجود داشته باشد. آب موجود در غذا باعث میشود تا امواج مغناطیسی به حرارت تبدیل شده و غذا را گرم کنند. اگر بعد از مدت کوتاه متوجه شدید که غذا در مایکروفر میسوزد، ابتدا بررسی کنید که آیا غذا به اندازه کافی آب و رطوبت دارد یا خیر؟ غذاهای خشک خیلی زودتر از مواد غذایی دارای رطوبت در مایکروفر میسوزند.

5- خراب بودن قطعات داخلی مایکروفر

در شرایطی که برنامه مناسب را برای پخت غذا انتخاب کرده اید و جنس ظرف نیز استاندارد است و به اندازه کافی رطوبت در غذا وجود دارد اما هنوز مشکل سوختن غذا در مایکروفر وجود دارد، باید قطعات داخلی دستگاه بررسی شوند. وجود اشکال در مگنترون باعث میشود غذا در مایکروفر بسوزد. چون این قطعه مهم امواج مغناطیسی را تولید می کند و اگر بیش از اندازه این امواج تولید شوند حرارت افزایش پیدا کرده و خیلی زود غذا میسوزد.

غذاهای ممنوع در مایکروفر

با توجه به ساختار و سیستم داخلی مایکروفر امکان قرار دادن تمام مواد غذایی درون آن وجود ندارد. عدم توجه به این موضوع مهم باعث میشود غذا در مایکروویو بسوزد و تنها راه حل اطلاع از غذاهای ممنوع در آن است. از مهم ترین مواد غذایی که نباید در مایکروفر قرار دهید عبارتند از:

  • تخم مرغ خام: امواج مغناطیسی درون مایکروفر منجر به تبخیر رطوبت درون تخم مرغ شده و در نهایت باعث انفجار آن خواهد شد.
  • کنسروهای در بسته: علاوه بر اینکه ظرف غذاهای کنسروی فلزی می باشد و جرقه تولید می کند، تبخیر شدن رطوبت آن در نهایت منجر به انفجار میشود.
  • فلفل تند: اگر غذایی که درون مایکروفر قرار داده اید دارای فلفل تند فراوان است، لازم است بدانید که این ادویه خیلی زود باعث سوختن غذا میشود. فلفل تند بعد از حرارت دیدن مواد شیمیایی را از خود خارج می کند که خیلی زود میسوزد.

علاوه بر این، مواد غذایی دیگری همچون سس گوجه فرنگی، نان، برنج خام، قارچ و سیب زمینی پخته و سرخ شده و مواد غذایی که قبلا یک یا دو مرتبه گرم شده اند نیز نباید درون مایکروفر قرار گیرند. اغلب این مواد غذایی با قرار گرفتن در گرمای مایکروفر مواد سمی تولید نموده یا باعث انفجار و کثیفی داخل دستگاه میشوند.

غذاهای ممنوع در مایکروفر

نحوه رفع بوی سوختگی مایکروفر

اگر به هر یک از دلایل فوق غذا در مایکروفر سوخت، یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید، رفع بوی آن است. برای از بین بردن بوی بد سوختگی از مایکروفر راه حل های متعددی وجود دارد که از جمله آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

رفع بوی سوختگی مایکروفر با قهوه

قهوه یکی از کاربردی ترین گزینه ها برای از بین بردن بوی بد مایکروفر می باشد. کافیست تنها دو دقیقه ظرف حاوی قهوه و آب را درون مایکروفر قرار داده و دستگاه را روشن کنید. سپس دستگاه را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید تا بوی بد جذب قهوه شود. در نهایت با یک دستمال تمیز تمام سطح داخلی مایکروفر را تمیز کنید.

رفع بوی بد مایکروفر با لیمو ترش

آب لیمو یکی دیگر از مواد بسیار موثر در از بین بردن بوی سوختگی گوشت و غذا در مایکروفر است و اثر آن را در کمتر از چند دقیقه می توانید حس کنید. کافیست مقدار کمی آب لیمو را در فنجان قرار داده و 3 دقیقه مایکروفر را روشن کنید. بعد از گذشت این زمان درب دستگاه را باز نکنید و اجازه دهید تا بخار لیمو در دستگاه پخش شود و بوی بد را به خودش جذب کند. بعد از اینکه مطمئن شدید محلول آبلیمو درون فنجان بخار نمی کند، درب مایکروفر را باز کنید و داخل آن را با دستمال تمیز کنید.

رفع بوی بد مایکروفر با لیمو ترش

از بین بردن بوی سوختگی پاپ کورن در مایکروفر

پاپ کورن خانگی به همان اندازه که لذتبخش است، بوی سوختگی آن می تواند آزاردهنده باشد. برای از بین بردن بوی سوختگی پاپ کورن در مایکروفر کافیست مقدار کمی آب و سرکه را با هم مخلوط کنید و درون دستگاه قرار دهید. حدود دو دقیقه مایکروفر را روشن و سپس آن را خاموش کنید. درب مایکروفر را باز نکنید و اجازه دهید حدود نیم ساعت تمام بوی بد سوختگی جذب محلول آب و سرکه شود. سپس درب را باز و با دستمال داخل آن را تمیز کنید.

رفع بوی سوختگی گوشت از مایکروفر

گوشت قرمز و مرغ و ماهی بعد از سوختگی بوی بسیار بدی در داخل مایکروفر و حتی آشپزخانه ایجاد می کنند و به سختی می توان آن را رفع کرد. بهترین محلول مورد استفاده برای آن آب و سرکه سفید می باشد که در بالا به آن اشاره شد. علاوه براین، می توانید با محلول آب و جوش شیرین نیز بوی زننده سوختگی گوشت و ماهی را از فضای اطراف مایکروفر نیز تا حد زیادی از بین ببرید.
توجه داشته باشید که تمیز کردن همیشگی مایکروفر نه تنها از ایجاد بوی بد در آن جلوگیری می کند، بلکه می تواند در نسوختن غذا نیز کمک کند. چون چربی های انباشته شده در گریل و سایر بخش های داخل دستگاه و مواد غذایی باقی مانده درون آن باعث میشود مایکروفر دود کند و بوی سوختگی ایجاد میشود.

5/5 - (امتیاز 1)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید