مقایسه جاروبرقی مخزن دار و بدون مخزن

مقایسه جاروبرقی مخزن دار با بدون مخزن + مزایا و معایب هرکدام

local_offerآموزش تعمیر جاروبرقی
chat0

جاروبرقی مخزن دار بهتر است یا بدون مخزن؟ این یکی از سوالات بسیار رایجی اغلب افراد در زمان انتخاب جاروبرقی می باشد و به دلیل عدم اطلاع از ویژگی های هر یک دچار سردرگمی میشوند. با توجه به اینکه هر یک از این دو مدل جاروبرقی دارای مزایا و معایبی می باشد، به همین دلیل ممکن است نتوانید انتخاب خوبی داشته باشید. پیشنهاد می کنیم در این بخش از مطالب آموزش تعمیر جاروبرقی با تکنوپشتیبان همراه باشید. چون تفاوت جاروبرقی کیسه ای و مخزن دار را ارائه می دهیم و این دو مدل را از نظر عملکرد، بهداشت و طول عمر و غیره با هم مقایسه می کنیم.

تفاوت جاروبرقی کیسه ای با مخزنی چیست؟

جاروبرقی از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل موجود در منازل می باشد که برندهای مختلف ایرانی و خارجی در مدل های متنوع آنها را تولید می کنند. در یک دسته بندی کلی می توان جاروبرقی را به دو مدل کیسه دار و مخزنی تقسیم کرد که تفاوت هایی در آنها به چشم میخورد. جاروبرقی بدون مخزن یا همان کیسه ای و پاکت دار از قدیمی ترین و رایج ترین مدل ها می باشد که از کیسه های پارچه ای دائمی یا کاغذی یک بار مصرف استفاده میشود. در این مدل جاروبرقی کیسه درون محفظه دستگاه قرار دارد و تنها با باز کردن بدنه می توان به آن دسترسی داشت.

تفاوت جاروبرقی کیسه ای با مخزنی چیست
جاروبرقی مخزن دار نوع دیگری از جاروبرقی های جدید می باشد که مخزن پلاستیکی یا شیشه ای شفاف آن روی بدنه یا دسته جارو نصب می باشد. به طوریکه زباله ها به جای پاکت مستقیم وارد مخزن شده و براحتی از جای خود جدا شده و تمیز میشوند. علاوه بر تفاوت هایی که در شکل ظاهری این جاروبرقی ها وجود دارد، نحوه عملکرد آنها نیز متفاوت بوده و بر همین اساس نیز هر یک دارای نقاط مثبت و منفی هستند که در زمان انتخاب باید به آنها توجه داشت.

جارو برقی کیسه ای یا مخزنی؟

اگر برای شما نیز این سوال بوجود آمده است که جاروبرقی مخزن دار بهتر است یا بدون مخزن، لازم است مقایسه زیر را مطالعه کنید. از مهم ترین تفاوت های جاروبرقی های کیسه دار و بدون کیسه می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

مقایسه جاروبرقی مخزن دار با بدون مخزن از نظر عمر موتور

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات درون جاروبرقی ها موتور آنها می باشد چون خرابی آن باعث میشود دستگاه به طور کامل بلا استفاده شود. اگر قصد دارید هزینه کمتری برای تعمیر جاروبرقی پرداخت کنید، بهتر است مدل هایی را انتخاب کنید که به موتور فشار کمتری وارد می کنند. با توجه به اینکه درون جاروبرقی های کیسه ای یا همان مخزن دار از چند فیلتر هوا استفاده میشود، به همین دلیل گرد و غبار کمتری به درون موتور هدایت میشود. این در حالیست که جاروبرقی های مخزنی بدون فیلتر بوده و گرد و غبار به مرور منجر به سوختن موتور میشود.

از نظر بهداشتی جاروبرقی کیسه ای بهتر است یا مخزنی؟

از دیگر مواردی که می توان در مقایسه جاروبرقی مخزن دار و بدون مخزن به آن پرداخت، تناسب و سازگاری آنها با اصول بهداشتی می باشد. دقت داشته باشید که جاروبرقی های کیسه دار بعد از گذشت زمان پر میشوند و می توانید آنها را از جای خود خارج و کیسه جدید را به جای آن قرار دهید. این در حالیست که در جاروبرقی مخزن دار باید مخزن را جدا کنید و زباله و آشغال های درون آن را به درون کیسه بریزید. به همین دلیل گرد و غبار زیادی ممکن است در زمان تخلیه مخزن جاروبرقی های بدون کیسه در محیط اطراف پخش شود. همچنین لازم به ذکر است که فیلترهای متعدد به کار رفته در جاروبرقی های کیسه ای باعث میشود گرد و غبار به بیرون از دستگاه منتقل نشوند و این یک مزیت دیگر از نظر بهداشت می باشد.

جاروبرقی کیسه ای بهتر است یا مخزنی
البته به این نکته نیز باید توجه داشت که در جاروبرقی های قدیمی که کیسه های پارچه ای دائمی دارند باید کیسه تخلیه شود و یکبار مصرف نیست. به همین دلیل گرد و غبار بسیار زیادی در محیط پراکنده شده و برای سالمندان و کودکان و افرادی که مشکل تنفسی دارند چالش هایی را بوجود می آورند. در حالت کلی از نظر بهداشتی، جاروبرقی های کیسه ای با کیسه های یکبار مصرف بهترین گزینه و پس از آن مخزن دار و مدل های دارای کیسه پارچه ای دائمی قرار میگیرند.

مکش جاروبرقی مخزن دار بهتر است یا بدون مخزن؟

مکش جاروبرقی از مهم ترین ویژگی های آن می باشد که بر قدرت تمیز کردن سطوح تاثیرگذار است. ممکن است این سوال برایتان بوجود آمده باشد که قدرت مکش کدام جاروبرقی ها بیشتر است؟ جاروبرقی مخزن دار یا کیسه ای؟ لازم به ذکر است که در حالت عادی تفاوتی در این زمینه وجود ندارد و پر بودن مخزن یا کیسه می تواند یکی از دلایل کم شدن مکش جاروبرقی به شمار رود. با تعویض به موقع کیسه یا تخلیه مخزن می توان این مشکل را حل کرد. اما چون مخزن جاروبرقی های بدون کیسه روکار بوده و کاملا محتویات داخل آن قابل مشاهده است، به محض پر شدن می توان آن را تخلیه و قدرت مکش را افزایش داد. این در حالیست که در بسیاری از مواقع کیسه جاروبرقی پر میشود و متوجه نخواهید شد و به همین دلیل مکش نیز کاهش می یابد.

تفاوت جاروبرقی مخزنی و بدون مخزن از نظر حجم

با توجه به اینکه پر شدن کیسه جاروبرقی می تواند به موتور فشار وارد کند و مکش نیز کم میشود، به همین دلیل بهتر است در زمان انتخاب مدل دستگاه به حجم آنها دقت داشته باشید. در حالت کلی حجم کیسه و پاکت جاروبرقی بسیار کمتر از مخزن شیشه ای یا پلاستیکی نصب شده روی دسته یا بدنه آن است.

هزینه کمتر با جاروبرقی مخزن دار!

در نسل های جدید جاروبرقی کیسه و پاکت به کار رفته در آنها کاغذی و یک بار مصرف می باشد. به طوریکه بعد از پر شدن ظرفیت آنها باید تعویض شوند. بدون شک این مساله می تواند هزینه هایتان را افزایش دهد! در صورتیکه مخزن جاروبرقی های بدون کیسه استحکام بالایی داشته و در سال های زیادی می توانید از آنها استفاده کنید و هزینه ها کاهش پیدا می کنند.

شستشوی مدام جاروبرقی مخزنی

از آنجا که محتویات داخل مخزن جاروبرقی کاملا قابل مشاهده می باشد، به همین دلیل بهتر است در فاصله های کوتاه تخلیه و سپس شستشو داده شوند. شستشوی مداوم این مخزن ها ممکن است به مرور کمی شما را خسته کند.

جاروبرقی مخزنی بهتر است یا کیسه دار

هزینه تعمیر بیشتر جاروبرقی بدون کیسه

علاوه بر مشکلاتی که ورود گرد و غبار به داخل موتور جاروبرقی های مخزنی به همراه دارد، ضربه خوردن به بدنه آنها نیز یک چالش است. مخزن این جاروبرقی ها پلاستیکی می باشد و در صورت استفاده صحیح عمر زیادی دارند. اما به دلایل مختلف ممکن است به دلیل ضربه های محکم مخزن ترک برداشته و دچار شکستگی شود. در این شرایط هزینه زیادی را برای تعمیر باید پرداخت کنید.

درآوردن آسان وسایل با ارزش از جاروبرقی مخزن دار!

یکی از بهترین مزایای جاروبرقی مخزن دار در مقایسه با بدون مخزن، در آوردن آسان وسایل با ارزش از آنها می باشد. در بسیاری از مواقع ممکن است وسایل با ارزش و کوچک در حین جاروزدن وارد کیسه یا مخزن دستگاه شوند. در جاروبرقی های کیسه ای به سختی می توان محتویات درون آن را بررسی و وسیله را خارج کرد. این در حالیست که بدنه شفاف مخزن جاروبرقی های بدون کیسه باعث میشود براحتی بتوانید درون آن را ببینید و وسیله را خارج کنید.

تنوع زیاد در جاروبرقی بدون مخزن

علیرغم تمام مزایای موجود در جاروبرقی های مخزن دار، از گذشته تا امروز اغلب افراد مدل های کیسه ای را ترجیح داده و انتخاب می کنند. به همین دلیل برندهای مختلف تنوع زیادی را در شکل ظاهری و قابلیت های آنها بوجود آورده اند. در نتیجه می توان گفت، از نظر تنوع در مدل جاروبرقی کیسه ای بهتر از مخزن دار است.

جاروبرقی مخزن دار یا بدون مخزن؟

مزایا و معایب جاروبرقی مخزن دار

در حالت کلی مزایای جاروبرقی های بدون کیسه یا مخزنی شامل موارد زیر می باشند:

  • درآوردن آسان وسایل با ارزش از مخزن جاروبرقی
  • سازگار با محیط زیست
  • عدم نیاز به خرید و تعویض مداوم کیسه
  • اطلاع سریع از پر شدن مخزن جاروبرقی و جلوگیری از کاهش مکش

از معایب این جاروبرقی ها می توان به ورود گرد و غبار زیاد به موتور به دلیل عدم استفاده از فیلتر، نیاز به شستشوی مداوم مخزن و محدود بودن مدل های دستگاه و ناسازگار بودن با شرایط تنفسی افراد دارای آلرژی اشاره کرد.

مزایا و معایب جاروبرقی بدون مخزن

مهم ترین مزایای جاروبرقی های کیسه ای یا بدون مخزن عبارتند از:

  • طول عمر بالای موتور به دلیل استفاده از فیلتر
  • سازگار با اصول بهداشتی و عدم ورود گرد و غبار به محیط اطراف در زمان تعویض کیسه
  • تنوع بالا در مدل

معایب این جاروها شامل هزینه زیاد برای تعویض مداوم پاکت، حجم کم کیسه و عدم تناسب آنها با حفظ محیط زیست می باشد.

جاروبرقی مخزن دار بخریم یا بدون مخزن؟

به عنوان یک نتیجه گیری کلی می توان گفت در هر دو مدل جاروبرقی های کیسه ای و مخزنی، مزایا و معایب متعددی وجود دارد. اگر آلرژی دارید و گرد و غبار به تنفس تان آسیب میزند، بهتر است مدل های بدون مخزن را انتخاب کنید. در مقابل، اگر به دنبال این هستید که به طبیعت آسیب کمتری وارد شود و هزینه هایتان نیز کاهش پیدا کنند، مدل مخزن دار می تواند گزینه مناسب تری باشد. البته در نهایت آنچه می تواند در طول عمر دستگاه و عملکرد درست آن نقش داشته باشد، نحوه استفاده از جاروبرقی و کیفیت برند است.

4.7/5 - (امتیاز 3)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید