چرا یخساز یخ نمی سازد

چرا یخساز یخچال ساید یخ نمی سازد؟

اگر یخساز یخچال ساید یخ نمی سازد جای نگرانی نیست و براحتی و با بررسی چند قطعه و انجام تنظیمات می توان این مشکل را رفع کرد. البته در برخی از مواقع ممکن است قطعات داخلی از قبیل موتور مدول خراب شده باشند و به همین دلیل یخساز کار نمی کند و یخ نمی دهد و باید قطعه تعویض شود. اگر دوست ندارید در یک روز گرم تابستان لذت نوشیدن آب سرد را از دست بدهید، در این بخش از مطالب آموزش تعمیر ساید بای ساید تکنوپشتیبان با ما همراه باشید. تمام دلایلی که باعث میشود یخساز ساید ال جی، سامسونگ و هیمالیا و دوو و غیره از کار بیوفتد و ساید یخ ندهد را بررسی و نحوه رفع آنها را شرح می دهیم.

علت یخ نساختن یخساز ساید

در حالت کلی یخساز ممکن است با دو مشکل مواجه شود که عبارتند از: یخ نمی سازد و به طور کامل از کار افتاده یا یخ می سازد اما یخ بیرون نمی آید. منبع و منشا این دو مشکل کاملا با هم تفاوت دارند! به عنوان مثال، اصلی ترین دلایل یخ نساختن یخساز و از کار افتادن آن عبارتند از:

یخ نساختن یخچال ساید به دلیل گرفتگی لوله آب

سیستم یخساز ساید به گونه ای طراحی شده است که آب از پشت دستگاه با لوله های مخصوص وارد قالب های یخ شده و با کاهش دما زیر صفر به یخ تبدیل میشود. در بسیاری از مواقع لوله های انتقال آب که در پشت یخچال ساید قرار دارند دچار گرفتگی میشوند. برای اینکه مطمئن شوید آیا یخ نساختن یخساز به دلیل گرفتگی لوله های آب می باشد یا خیر، مراحل زیر را انجام دهید:

 • یخچال را از برق جدا کنید و کمی آن را به جلو حرکت دهید تا به پشت دستگاه دسترسی پیدا کنید.
 • بررسی کنید که آیا شلنگ آب ورودی به دستگاه دچار شکستگی و ترک شده است یا خیر؟ سطح شلنگ را در صورت شکستگی صاف کنید.
 • شلنگ آب ورودی به دستگاه را از پشت آن جدا کنید. سپس بررسی کنید که آیا لوله های درون ساید یخ زده اند یا خیر؟ در اغلب مواقع آب درون این لوله ها یخ می زند و با سشوار باید آنها را ذوب کنید.
 • شیر آب آشپزخانه که به یخچال متصل است را باز کنید. سپس بررسی کنید که آیا آب از شلنگ با فشار ایده آل خارج میشود یا خیر؟ کم بودن فشار آب در آپارتمان ها یا قطع بودن آن می تواند دلیل دیگری برای وارد نشدن آب به مخزن یخساز ساید و یخ نساختن آن باشد.
 • پس از اشکالات موجود، اگر هنوز یخساز ساید یخ نمی سازد، باید سایر موارد زیر بررسی شوند.

از کار افتادن یخساز ساید

کار نکردن یخساز ساید به دلیل خرابی شیر برقی

از دیگر دلایلی که باعث میشود یخساز ساید یخ نسازد، از کار افتادن و خرابی شیر برقی می باشد. شیر برقی متصل به دستگاه را با دقت بررسی و از سالم بودن آن مطمئن شوید. در صورت خراب بودن این قطعه لازم است با تیم های تعمیر ساید بای ساید تماس بگیرید. چون تعویض قطعات داخلی یخچال های ساید با توجه به برند آنها متفاوت بوده و تعمیر اشتباه باعث خسارت های زیادی خواهد شد.

مسدود شدن فیلتر آب

در حالت کلی هر چیزی که در مسیر ورود آب به مخزن یخساز قرار دارد باید بررسی شود تا دچار گرفتگی نشده باشد. فیلتری که در این مسیر قرار دارد با گذشت زمان رسوب میگیرد و منافذ آن مسدود خواهند شد. فیلتر را از جای خود خارج و آن را با قطعه سالم تعویض کنید.

کار نکردن یخساز ساید به دلیل تنظیمات اشتباه

در بسیاری از مواقع از کار افتادن یخساز ساید به دلیل خرابی قطعات نیست و تنها تنظیمات را اشتباه انجام داده اید. به عنوان مثال، ابتدا بررسی کنید که آیا یخساز فعال است یا خیر؟ فعال یا غیر فعال بودن یخساز با دکمه های روی پنل آن انجام میشود. علاوه براین، بازوی کنترل نیز ممکن است به دلیل یخ زدن در بالاترین وضعیت قرار گرفته و به همین دلیل وضعیت مکث یخساز فعال شده باشد. این بازو در حالت خودکار پس از پر شدن قالب از یخ به بالا حرکت می کند و به همین دلیل مانع از تولید یخ خواهد شد. لذا کافیست بررسی کنید که آیا بازوی کنترل درست تنظیم شده است یا خیر؟

کار نکردن یخساز ساید به دلیل تنظیمات اشتباه

 

گرم بودن دمای محیط

از دیگر دلایلی که باعث میشود یخساز ساید یخ نسازد، گرم بودن دمای دستگاه می باشد. برای اینکه یخساز بدرستی کار کند، دما باید حدود منفی بیست درجه باشد. علاوه بر تنظیم اشتباه دما، قرار گرفتن ساید بای ساید در فاصله کم از گاز و سماور نیز می تواند مانع از تولید یخ شود.

کار نکردن یخساز ساید به دلیل خرابی ترموستات

ترموستات از مهم ترین قطعات درون یخچال های ساید می باشد که وظیفه اصلی آن کنترل دما است. پس از تولید یخ توسط یخساز، ترموستات دمای قالب را بررسی می کند و اگر بیش از اندازه سرد بود، فرمان قطع تولید یخ را ارسال می کند. پس از خروج یخ از قالب و ورود مجدد آب، مدول فرمان ورود آب را برای شیر برقی ارسال و باعث روشن شدن یخساز میشود. اگر ترموستات خراب شده باشد، دمای قالب اشتباه تشخیص داده شده و فرمان عدم تولید یخ به دستگاه ارسال میشود. با تعمیر یا تعویض ترموستات می توانید مشکل کار نکردن یخساز ساید را حل کنید.

خرابی مدول یخساز

همان طور که اشاره شد، مدول یخساز وظیفه ارسال فرمان به شیر برقی برای انتقال آب به قالب را بر عهده دارد. اگر این قطعه دچار خرابی شده باشد، سیگنال به شیر برقی ارسال نشده و روند تولید یخ متوقف خواهد شد. بررسی وضعیت این قطعه نیاز به تخصص دارد و بدون دانش نباید آن را تعمیر کنید.

کار نکردن یخساز یخچال ساید به دلیل خرابی مدول

علت خارج نشدن یخ از یخساز

در بسیاری از مواقع دستگاه یخ می سازد اما یخ ها به بیرون منتقل نمیشوند. چند دلیل برای رخ دادن این شرایط وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

بزرگ بودن اندازه یخ

ارتفاع یخ دورن قالب اگر بدرستی تنظیم نشده باشد مانع از خروج یخ از دستگاه میشود. اگر اندازه یخ ها بیش از اندازه استاندارد است ابتدا صفحه سفید جلوی یخساز را به بیرون بکشید. در کنار پیچ و مهره زیر پوشش علامت مثبت و منفی را جستجو کنید. برای زیاد شدن ارتفاع مهره را به سمت مثبت و برای کم کردن به سمت علامت منفی بچرخانید.

پر بودن بیش از اندازه مخزن یخ

این مشکل زمانی رخ می دهد که برای طولانی مدت یخ از مخزن یخچال ساید خارج نشده باشد. اگر مخزن برای طولانی مدت دارای یخ باشد، این یخ ها به هم فشرده و متصل میشوند. در نهایت به دلیل اتصال یخ ها به هم امکان خروج آنها وجود ندارد. مخزن یخساز را به بیرون بکشید و یخ ها را خالی کنید تا مشکل رفع شود. علاوه براین، بهتر است در شرایطی که به یخ نیاز ندارید، یخساز را غیر فعال کنید. این کار نه تنها از اتصال یخ ها به هم جلوگیری می کند، بلکه تاثیر زیادی بر کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر دستگاه خواهد داشت.

علت یخ ندادن یخساز ساید

علت کار نکردن یخساز یخچال ساید ال جی

با توجه به اینکه ساختار و سیستم یخساز در ساید برندهای مختلف تقریبا مشابه می باشد، لذا علت کار نکردن یخساز ساید ال جی می تواند هر یک از موارد زیر باشند:

 • گرفتگی لوله آب ورودی به یخچال
 • مسدود بودن فیلتر
 • قطع بودن آب یا کم بودن فشار آن
 • خرابی ترموستات
 • تنظیم نبودن دمای ساید
 • خاموش بودن یخساز یا خرابی دکمه های فعال و غیر فعال کردن یخساز

با توجه به اینکه دلایل متعددی در بروز این مشکل و یخ ندادن یخساز نقش دارند، لذا بهتر است با تیم تعمیر ساید بای ساید ال جی تماس بگیرید.

کار نکردن یخساز ساید سامسونگ

بسیاری از دلایل کار نکردن یخساز ساید سامسونگ را براحتی می توانید برطرف کنید از قبیل: رفع گرفتگی لوله آب و تعویض فیلتر و تنظیم دمای دستگاه! اما برخی از موارد از قبیل بررسی وضعیت مدول، موتور و برد الکتریکی و ترموستات و غیره نیاز به تخصص و استفاده از قطعات اصلی دارد. در این شرایط کافیست با تیم تعمیر ساید بای ساید سامسونگ تماس بگیرید.
کار نکردن یخساز هیمالیا، دوو، بوش و سایر برندها نیز ابتدا مواردی که در طول متن به آن اشاره شد را بررسی و در صورت نیاز به تعمیر تخصصی با تیم تعمیر لوازم خانگی تکنوپشتیبان تماس بگیرید. تعمیرکاران این مجموعه به دلیل تخصص و تجربه بالا در کمترین زمان علت اینکه چرا یخساز یخ نمی سازد را شناسایی و به صورت تضمینی آن را رفع می کنند.

5/5 - (امتیاز 2)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید