پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی

پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی؟

local_offerآموزش تعمیر ماشین لباسشویی
chat0

پودر لباسشویی و مایع لباسشویی دو انتخاب اصلی برای شستشوی لباس ها هستند که هر دو تنوع بالایی داشته و قدرت تمیزکنندگی متفاوتی دارند. به دلیل تفاوت هایی که این دو ماده شوینده دارند، برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی؟ کدامیک قدرت تمیزکنندگی بالاتری دارند؟ پودر به لباس آسیب بیشتری وارد می کند یا مایع لباسشویی؟ از نظر اقتصادی پودر لباسشویی بهتر است یا مایع؟ اینها تعداد اندکی از سوالاتی هستند که ممکن است در ذهن شما نیز بوجود آمده باشند. در این بخش از مطالب آموزش تعمیر ماشین لباسشویی تکنوپشتیبان از جوانب مختلف ویژگی ها و مزایا و معایب پودر لباسشویی و مایع لباسشویی را بررسی می کنیم.

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

برای شستشوی لباس ها در گذشته بیشتر از پودرهای آنزیم دار استفاده میشد که قدرت تمیزکنندگی بالایی داشتند. این پودرها دارای خواص اسیدی و قلیایی بوده و با توجه به جنس و رنگ لباس ها مدل های خاصی را می توانید انتخاب کنید. مایع لباسشویی نیز نوع دیگری از شوینده های مورد استفاده برای شستشوی لباس با ماشین است که آنزیم دار بوده و با رایحه های مختلف برای الیاف و بافت های متنوع تولید میشوند. این دو شوینده از نظر قدرت تمیزکنندگی و لکه بری، قدرت حل شوندگی، بو و رایحه و میزان آسیب به لباس ها و ماشین لباسشویی با یکدیگر تفاوت دارند. به همین دلیل نمی توان به طور مشخص تعیین کرد که مایع لباسشویی بهتره یا پودر لباسشویی!
دقت داشته باشید که انتخاب شوینده غیراستاندارد و نامناسب باعث خرابی دستگاه شده و به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز خواهید داشت. برای درک بهتر تفاوت های این دو نوع شوینده و انتخاب بهترین گزینه در ادامه آنها را بر اساس عوامل مختلف مقایسه خواهیم کرد:

قدرت تمیزکنندگی پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی؟

یکی از معیارهای مهم در انتخاب هر نوع ماده شوینده بدون شک قدرت تمیزکنندگی آنها است. پودرهای لباسشویی که آنزیم دار هستند، در حالت کلی در از بین بردن لکه های قوی و کثیفی های شدید بهتر از مایع لباسشویی عمل می کنند. به همین دلیل است که برای شستشوی لباس های کار و لباس هایی که لک و کثیفی شدید دارند، به ندرت از مایع شوینده استفاده میشود.

قدرت تمیزکنندگی پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی

برای شستشو با آب سرد پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی؟

هر یک از برنامه های شستشو لباس را در دمای خاصی شستشو می دهند. ممکن است به دلایل مختلف قصد داشته باشید لباس با آب سرد شسته شود. در این شرایط این نکته را در نظر بگیرید که پودرهای لباسشویی در دمای پایین سخت تر حل میشوند. به همین دلیل با مشکل حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی مواجه خواهید شد. اگر آب سرد است بهترین انتخاب قطعا شستشوی لباس با مایع لباسشویی است.

از بین بردن بوی بد لباس

اگر لباسهایتان بوی بدی دارند و تردید دارید که پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی، شک نکیند که پودر گزینه مناسب تری خواهد بود. پودرهای لباسشویی به دلیل قدرت تمیزکنندگی بالا بوی لباس را نیز راحت تر از بین میبرند. مایع لباسشویی قدرت تمیز کنندگی و رفع بوی کمتری دارد و برای شستشوی لباس های روزانه کاربرد دارد.

شستشوی سریع لباس با مایع لباسشویی

به دلایل مختلف ممکن است به شستشوی سریع لباس احتیاج داشته باشید. در این شرایط این نکته را بخاطر داشته باشید که مایع لباسشویی برخلاف پودرها خیلی سریع حل میشود و به همین دلیل شستشو بهتر انجام خواهد شد. پودرهای لباسشویی قدرت انحلال کمی دارند و برای برنامه شستشوی سریع لباسشویی توصیه نمیشوند.

برای لباس های حساس پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی؟

همان طور که اشاره شد، پودرها حاوی آنزیم های مختلفی هستند و قدرت شویندگی بالایی دارند. به همین دلیل می توانند به بافت لباس های حساس و رنگ آنها آسیب وارد کنند. برای شستشوی لباس کودکان و لباس هایی که بافت ظریف و حساسی دارند، بهتر است مایع لباسشویی را انتخاب کنید تا به آنها آسیب وارد نشود.

برای لباس های حساس پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی

آسیب کمتر به ماشین لباسشویی با مایع شوینده

ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین لوازم خانگی است که قیمت بالایی دارد. به همین دلیل در نحوه استفاده از آن باید دقت بالایی داشته باشید و حتی نوع شوینده ای که وارد دستگاه میشود را با دقت انتخاب کنید. پودرهای لباسشویی آنزیم دار به مرور می توانند به مخزن داخلی و سایر بخش های دستگاه آسیب وارد نموده و باعث خوردگی بدنه آنها شوند. البته این مشکل برای ماشین های لباسشویی بی کیفیت بیشتر رخ می دهد. مایع های لباسشویی به ندرت به دستگاه آسیب وارد می کنند و این یک مزیت نسبت به پودر لباسشویی است.

مقایسه پودر لباسشویی و مایع لباسشویی از نظر آسیب به لباس

همان طور که در طول متن نیز اشاره شد، قدرت شویندگی پودرها بیشتر از مایع لباسشویی است. به همین دلیل ممکن است در زمان از بین بردن لک و کثیفی های شدید به رنگ لباس نیز آسیب وارد کند. اگر مایع لباسشویی را متناسب با رنگ و نوع لباس انتخاب کنید، بدون شک آسیب کمتری به لباس وارد می کنند و آنها را تغییر رنگ نخواهند داد.

قیمت پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی؟

با مرور قیمت مواد شوینده متوجه خواهید شد که پودرهای لباسشویی ارزان تر از مایع لباسشویی هستند. یکی از اصلی ترین دلایلی که اغلب افراد پودر را با مایع ترجیح می دهند همین مساله است. البته با توجه به برند قیمت ها تفاوت دارند.

ماندگاری پودر و مایع لباسشویی

اگر از آن دسته افراد هستید که خرید کلی انجام می دهید و تردید دارید که ماندگاری پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی، بهتر است پودر را انتخاب کنید. پودرهای لباسشویی را می توانید تا سالها بدون نگرانی بابت خراب شدن آنها نگهداری کنید. این در حالیست که مدت زمان ماندگاری مایع لباسشویی محدود است.

اتوکشی لباس

مساله مهم بعدی میزان چروک های ایجاد شده در لباس بعد از شستشو با پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی است. البته چروک شدن لباس ها و اتوکشی آنها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، اما در حالت کلی نوع شوینده می تواند کمی در آن اثرگذار باشد. مایع لباسشویی الکتریسیته ساکن را در حین شستشو و آبکشی و خشک کردن کاهش می دهد. به همین دلیل است که اتوکشی لباس های شسته شده با مایع آسان تر از پودر خواهد بود.

اثرات زیست محیطی پودر و مایع لباسشویی

پودر لباسشویی و مایع لباسشویی هر دو حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که ورود آنها به طبیعت می تواند آسیب زننده باشد. از این نظر این دو نوع شوینده با هم تفاوت ندارند. اما چون جنس بسته های پودر لباسشویی از کاغذ است، قابل بازیافت بوده و کمتر به محیط زیست آسیب وارد می کند. این در حالیست که مایع های لباسشویی در قوطی های پلاستیکی نگهداری میشوند و تهدیدی برای سلامت محیط زیست خواهند بود.

پودر لباسشویی بخریم یا مایع لباسشویی؟

با بررسی هایی که انجام شد، حال می توان به این سوال که پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی پاسخ داد. اگر برای شستشوی لباس های حساس و ظریف که کثیفی کمتری دارند عجله دارید، قطعا مایع بهتر از پودر است. برای شستشوی لباس کار و پارچه های لکه دار و روغنی که بوی بدی نیز دارند پودر لباسشویی قدرت بهتری نسبت به مایع لباسشویی خواهد داشت. اگر دمای آب پایین است، لباس ها با مایع بهتر تمیز میشوند. از نظر قیمت نیز پودرهای لباسشویی ارزان تر هستند.

5/5 - (امتیاز 1)

کار را به کاردان بسپارید!

تعمیر لوازم خانگی نیاز به دانش فنی و تجربه دارد. پیشنهاد می کنیم کار تعمیرات لوازم خانگی خود را به تعمیرکاران مجرب تکنو پشتیبان بسپارید و از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید